Справжній чоловік чи ганчірка?

Автор: Мирослав Руцький

Цар Соломон казав: «Жінку цнотливу – хто її знайде? Ціна її вище над перлини!» (Прип 31, 10). Але, здається, ще важче знайти хорошого чоловіка, справжнього чоловіка. Звісно, у кожного може бути своє уявлення про те, яким повинен бути справжній чоловік.

Перш за все, і в цьому багато хто погодиться зі мною, бути чоловіком можна незалежно від віку. Бувають хлопчики, яких життя дуже рано змушує стати чоловіками, і бувають люди похилого віку, які так і не стали чоловіками. Думаю, немає потреби доводити, що поняття «справжній чоловік» не пов’язане і зі статевою активністю. Може, деяким це здасться дивним, але, як на мене, переконання, що справжній чоловік ніколи не плаче, також неправильне. Чоловік – це не товстошкіра істота з кам’яним серцем, нездатна співчувати, страждати і радіти. Тоді що ж відрізняє справжнього чоловіка від «несправжнього»?

Основна відмінна риса справжнього чоловіка – це відповідальність. На першому етапі формування чоловічого характеру ми вчимося нести відповідальність за самих себе, а потім також і за інших. У наш час мало говориться про відповідальність, вона стала дуже непопулярним і рідкісним явищем. Відповідальність починається тоді, коли людина готова взяти на себе всі наслідки своїх дій.

Справжній чоловік повинен вміти відрізняти добро від зла, повинен вміти робити так, щоб творити тільки добро, а якщо випадково заподіє іншим зло, повинен вміти відшкодувати завдану шкоду.

Кожен з нас легко може переконатися, наскільки він відповідальний. Думаю, жодна людина не може сказати, що вона на всі 100% хороша і ніколи нічого поганого не робила. Рано чи пізно кожен з нас постане перед Богом, який вимагатиме відшкодувати збиток. Що ми йому відповімо?

У Біблії говориться, що «заплата за гріх – смерть» (Рим 6, 23). Єдиний спосіб уникнути смерті вічної – визнати Христа своїм Господом і Спасителем.

Справжній чоловік готовий визнати свої помилки і виправити їх – і це називається відповідальністю за самого себе. Але є ще відповідальність за сім’ю. Наприклад, як повинен вчинити чоловік, якщо дружина забула закрити кран, і вода залила квартиру сусідів? Вилаяти її? Не відкривати двері обуреним сусідам? Прикидатися, що нічого не сталося? Ні, він піде і скаже сусідам: «Вибачте, ми з помилки затопили вас. Якщо вам доведеться через це робити ремонт, я готовий відшкодувати збитки».

Зауважте, він повинен сказати: «ми» вам завдали шкоди, але «я» готовий заплатити. Помилка моєї дружини – це моя помилка, і я готовий взяти все на себе. І так має бути у всіх життєвих ситуаціях.

Щоб бути справжнім чоловіком, здатним дарувати людям щастя і радість, необхідно побудувати для себе ієрархію важливих справ. На першому місці, як найважливіше, повинні знаходитися стосунки чоловіка з Богом.

Чоловік, який щодня читає Біблію і щодня молиться, дуже скоро помічає зміни у своєму характері і у стосунках з людьми. Регулярно молячись за свою дружину, чоловік з подивом зауважує, що він починає краще розуміти її і сильніше любити. Її проблеми перестають здаватися дурними, з’являється бажання допомогти дружині. А з іншого боку, звернення до Бога допомагає чоловікові зрозуміти свої помилки і вирішувати власні проблеми.

Наступне місце в ієрархії важливих справ повинна займати сім’я. Добро сім’ї, її матеріальний і духовний стан, умови для індивідуального розвитку кожного члена сім’ї, мир і радість в сім’ї – за все це відповідальність лежить на чоловікові. Згоден, це нелегко. Але якщо чоловікові вдасться створити умови для нормального розвитку сім’ї, для спокійного і радісного дитинства своїх дітей, то щастя йому гарантовано.

І лише на третьому місці в ієрархії важливих справ повинна стояти робота. Чому? Тому що вона повинна бути вторинною по відношенню до інтересів сім’ї. Якщо я виконую улюблену роботу, але за неї платять занадто мало, щоб утримувати сім’ю, я повинен задуматися, чи не пошукати більш оплачувану роботу, хоч вона і менш цікава. Якщо я заробляю купу грошей, але через роботу мене ніколи немає вдома, то я повинен подумати, чи не краще для сім’ї, щоб я заробляв трохи менше, але міг хоча б трохи часу проводити з дружиною і з дітьми. Ніякі гроші не замінять порожнього місця батька в будинку.

На четверте, п’яте і т. д. місця чоловік може помістити що завгодно в індивідуальному порядку, залежно від особистих здібностей та інтересів. Тому не будемо продовжувати список, але звернемо увагу на те, чого справжній чоловік робити не повинен.

Перш за все, йому не можна використовувати свою фізичну і інтелектуальну перевагу проти своїх близьких. «Від усякого, кому дано багато, багато від нього й вимагатимуть; а кому повірено багато, від того більше зажадають» (Лк 12, 48). Біблія вчить, що перевага вимагає від чоловіка поблажливого ставлення до більш слабкої жінки (1Пт 3, 7) і поваги до дітей (Кол 3, 21). Мова тут йде не тільки про побиття дружини і дітей, але про будь-які прояви егоїзму за рахунок сім’ї. Чоловік повинен служити родині, а не підпорядковувати всіх своїй волі.

Далі, справжньому чоловікові не можна забувати про те, що він зобов’язаний постійно нагадувати дружині про свою любов, захоплюватися нею, виявляти знаки уваги і поваги.

І ще – чоловік не може чинити всупереч з тим, чому він навчає своїх дітей, якщо ми вимагаємо від дітей, щоб вони не курили і не вживали алкоголю, то ми самі не повинні цього робити. Якщо ми вимагаємо від дітей поваги до себе, то ми самі повинні ставитися до них з повагою. Якщо ми вимагаємо від дітей дисципліни і слухняності, то самі повинні навчитися бути дисциплінованими і слухняним учнями Ісуса Христа. В іншому випадку ми навчимо дітей лише лицемірства.

Все вищесказане перевірено на особистому досвіді в протягом 14 років подружнього життя. Ці роки не були легкими, але з повною відповідальністю можу назвати їх щасливими.