Сім’я в Божому задумі

Тема сім’ї в сучасному світі перебуває у дуже цікавому стані. Про неї багато дискутують, вона завжди була в центрі уваги суспільства, уряди і державні програми декларують першочерговість вирішення питань життєдіяльності сімей, про це написано немало книг.

Але що бачимо навколо? Статистика розлучень невпинно зростає, а багато формально одружених пар живуть в стані «самотність вдвох». Інституція сім’ї знаходиться в глибокій кризі, доходить навіть до того, що багато людей схильні вважати подружжя помилкою суспільства, щось на зразок архаїзму, що не має права і потреби існування в 21 столітті, бо несе непотрібні проблеми, психічні нестабільності, матеріальні зобов’язання і тому подібні речі.

Жодні новітні течії і напрямки філософії чи психології виявились нездатними запропонувати якесь конструктивне вирішення чи вихід з кризи. Для того, щоб розібратися з корінням цих проблем, варто роздумати над тим, де бере початок подружжя і сім’я як такі? Хто придумав цю форму зв’язку між людьми і в чому полягала його суть і призначення? Чи часто задумуємось ми над тим, а яким насправді має бути шлюб між чоловіком і дружиною?

Перша книга Біблії розповідає про створення видимого світу і всього того, що його наповняє. На початку створив Бог і людину, “чоловіком і жінкою створив їх”. Не самі Адам і Єва придумали таку форму спільного життя, а сам Бог (досконалий Розум) задумав їх як сім’ю. Після створення першого шлюбного союзу між людьми сказав Бог, що все не просто добре, а дуже добре, що біблійною мовою означає “досконало”. Значить Він хотів, щоб саме Едемський принцип союзу між людьми був єдиним стандартом для всіх людей, що житимуть на світі. Як же жила перша сім’я і чим наповнене було їхнє існування?

“А були вони обоє, чоловік і жінка, нагі, та одне одного не соромилися” (Бт.2,25).
Вони стали одним тілом і не було нічого такого в Адама, що він не хотів чи не міг віддати Єві, вона була рівноправною власницею всього того, що належало йому, і навпаки, але ця абсолютна відкритість і взаємність стосувалась і світу їх емоцій, і знань і переживань. Не було нічого, що вони приховували одне від одного – були нагі, не боялись бути висміяні чи відкинуті – одне одного не соромились. Адам дав назви всім тваринам на Землі, Господь “осадив його в Едемському саду порати його і доглядати його” – значить Адам управляв світом, вів активну і цікаву діяльність. Все це Адам розділив з Євою, бо вона була створена як найкраща помічниця і супутниця саме для нього. Сім’я була задумана Богом, як єдність тіл, духів і душ чоловіка і жінки. Але найбільшою радістю для тої сім’ї і джерелом сили, яка давала можливість досягнути такої єдності, було безпосереднє спілкування з Богом , який «ходив собі садом під час денної прохолоди». І Адам і Єва мали особисте спілкування з Ним, від Бога теж нічого не приховували і в ньому знаходили не тільки особисту духовну поживу. Бог передавав власні знання про світ, який для них створив, розкривав їм самого себе. В тій єдності з Богом і через нього- між собою, вони знаходились в стані абсолютного миру, повноти благословення. Чи не є ця картина подружжя тим, про що мріє кожен перед одруженням? Чи не є Едемська сім»я ідеальним взірцем для наслідування?

Внаслідок гріхопадіння людство втратило не тільки вічне життя. Людина захотіла жити без Божого авторитету над собою, вибираючи зло і гріх автоматично відмовилась і від благословення на подружжя. Воно стало далеким від початкового стандарту і плоди цього відходу пожинаємо і донині. Подальша історія розповідає про різні подружжя : Авраам і Сара, Ісаак і Ревека, Товія і Сара, Рута і Вооз, Анна і Захарія, Марія і Йосиф. Кожне з них мало свої випробування і проблеми, але було щасливим подружжям, бо основою, на якій воно будувалось, був Бог. Він був їх ціллю, суддею, паном, авторитетом, надією і любов»ю. Спосіб їх співіснування – троїста нитка, яка не так хутко рветься: Бог, чоловік і жінка (Проп.4,12).

Пізніше на землю приходить Месія, забирає гріхи світу та кару за них, таким чином повертає людині можливість мати все, що вона втратила в раю. Ісус викладає план для подружжя, який дав людям Отець при сотворенні. В розмові з фарисеями він твердить: “Хіба ви не читали, що Творець від початку створив їх чоловіком і жінкою, і мовив : Тому покине чоловік батька і матір і пристане до своєї жінки, і будуть вони двоє одним тілом, так що вони не будуть більш двоє, лиш одне тіло” (Мт. 19, 4-6а). Ця розмова для нас, християн, сьогодні дає відповідь щодо Божого стандарту подружжя – він не змінився з часом, він той же, що був в дні створення світу. Завдяки тому, що Ісус зробив для кожного з нас на хресті, ми можемо жити іншим, щасливим життям, і Він дає нам все, що для цього потрібно, лише треба бути уважним слухачем і виконавцем Його слова. Відхилення від Божого задуму, його установ, законів і рішень спровокувало виникнення проблем і довело до кризи, вирішити їх можна лише одним шляхом – повернення до Бога і його стандартів. Сьогодні від нас залежить, який саме вибір зробити.

©Milites Christi Imperatoris